TRÉNINK PAMĚTI ANEB  JENOM SUDOKU NÁM NEPOMŮŽE

 

Když jsme si společně s Vámi připomněli 21.9.2014 Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, jako rychle se rozvíjejícího fenoménu dnešní doby, slíbili jsme uspořádání aktivit, které budou o naši paměť pečovat.

Tak, jak je pro nás důležité být fyzicky v kondici a tím zůstat co nejdéle soběstačnými, tak je důležité udržet si v dobré kondici i mozek. Alzheimerova nemoc a stařecká demence jsou jistě problémy, které mohou potkat každého z nás. Důležité je o tom vědět, něco nového si zjistit a udělat pro sebe také maximum v rámci prevence a udržení kondice vlastní hlavy.

V rámci výborné spolupráce s paní Hanou Novotnou, hlavní představitelkou aktivní seniorské skupiny Klubu důchodců v Novém Boru, jsme měli možnost uspořádat dne 4. 6. 2015 akci s názvem TRÉNINK PAMĚTI ANEB SUDOKU JENOM NEPOMŮŽE.

Celé této akce se zúčastnilo 54 lidí, kteří si chtěli vyzkoušet svou paměť a zároveň se tak dozvědět více o Alzheimerově nemoci a stařecké demenci. V úvodu nás mile přivítala vedoucí Klubu důchodců paní Hana Novotná společně s paní ředitelkou pořádající organizace Spravedlivý mezi seniory, o.p.s. Andreou Málkovou. Představena byla také hlavní odborná lektorka tréninku paměti Michaela Březinová, ergoterapeut z Liberecké nemocnice.  

Během akce všichni účastníci dostali možnost nahlédnout do edukačních brožur, které se týkají Alzheimerovy choroby a stařecké demence, ve kterých našli více informací o těchto nemocích. Zde se mohli dočíst, jak se nejlépe stravovat, jak je důležité být aktivní v pohybových činnostech a o způsobech a možnostech přístupu k lidem s touto nemocí přímo v domácím prostředí.

Prvním malým testem pro všechny bylo procvičení řeči psanou formou. Napsat velká a malá písmena abecedy psací formou, se zdálo být pro generaci našich seniorů hračkou. Následovaly TESTY S ČÍSLY, zaměřené na pozornost. Ale protože test všichni hravě zvládli, paní lektorka přitvrdila. Po zapsání 10 individuálně volně zvolených slov a následným zapamatováním si 7 z nich, jsme si měli dokázat, že na tom nejsme tak špatně. Jenže, tady už bylo vidět, že je někde problém J. Nevadí. Proto jsme se přeci sešli. „Zkrátka, všichni jsme s radostí spolupracovali a moc nás to bavilo.“, jak nám sdělila jedna z aktivních seniorek. Později nám paní Březinová vysvětlila, co je krátkodobá paměť a dlouhodobá paměť. Dozvěděli jsme se, že je velmi důležité míst dostatek spánku, trénování paměti hraním společenských deskových her, pexes, scrable apod. V závěru akce jsme si vyzkoušeli ZNALOST STRAN. Na čistý papír jsme se pokusili podepsat rukou, kterou méně používáme. I to byla dost dřina. Co dodat na závěr? Už se těšíme, až bude po prázdninách. Ohlasem všech účastníků bylo zřejmé, že pokračování bude.

Těšíme se v září a všem přejeme krásné léto!

Kolektiv Spravedlivý mezi seniory,o.p.s.

Více fotografií naleznete zde

TRÉNINK PAMĚTI ANEB  JENOM SUDOKU NÁM NEPOMŮŽE

5.11.2015 - Tímto Vás všechny srdečně zveme na akci - "Jenom sudoku nepomůže!" v DPS Novým Bor Arnultovice, Žižkova 159.Další pokračování v metodách trénování paměti pod vedením zkušené lektorky paní Březinovou Dis. z Liberce.Během této akce, se naučíme zapamatovat si seznam na nákup pomocí metody "LOCI" a zároveň si budeme moci vyzkoušet některé z dalších testů a cvičení na paměť, která nám pomůže při problematice Alzheimerovy nemoci a stařecké demence.

pozvánku nalzenete zde.

Více fotografií naleznete dle odkazu:

http://mezi-seniory.cz/2015

Pozvánka - trénování paměti.pdf (132kb)