Zahájení Cestománie - křížem krážem

Je naší milou povinností Vás seznámit s novými a v loňském roce avizovanými aktivitami našeho Komunitního centra v areálu bývalé LDN v Novém Boru, které pořádá Spravedlivý mezi seniory o.p.s.

V rámci připravovaného projektu Rozhýbáváme naše centrum se bude dne 20. 2. 2015 konat první z mnoha pravidelných besed o cestování a poznávání s názvem "Cestománie - křížem krážem", které chceme pořádat pro nadšence o cestování naše příznivce pravidelně každý měsíc.

V našem společném setkání u první besedy navštívíme vzdálenou INDII s Ing. Vladimírem Svítkem. Budeme mít tak možnost se seznámit s touto zemí tak, jak ji mnozí z nás neměli možnost nikdy poznat a vidět. Neobyčejná cesta, neobyčejné zážitky, přírodní krásy a kultura tolik odlišná od té naší. Naším cílem je společně prožít neobyčejné chvíle v příjemném prostředí se zajímavými lidmi a získat tak nové a zajímavé informace, které nám žádný knižní průvodce nenabízí. Na našich besedách poznáme země vzdálené, ale také blízká místa a krásy České republiky, našeho regionu a okolí.

Zveme každého, kdo má chuť a čas si s námi zažít neobyčejné a příjemné odpoledne. 

POZVÁNKA NA AKCI V ÚNORU.docx (128kb)

První Cestománie - po daleké Indii I.díl

Dne 20. 2. 2015 se v našem Komunitním centru v Novém Boru uskutečnila první z pravidelných besed z cyklu Cestománie – křížem krážem, která byla ve znamení vzdálené INDIE. Besedu pořádala naše společnost Spravedlivý mezi seniory o.p.s. ve spolupráci s Jednotou bratrskou s vedoucím Ing. Václavem Merhulíkem. Po Indii nás provázel Ing. Vladimír Svítek, který osobně tuto zemi procestoval. Krásné putování pro nás neznámou krajinou doprovázené promítáním a hudbou z dané země a hlavně zážitky z cesty oslovilo každého účastníka. Zajímavé bylo vyprávění, kdy se vydali za pramenem řeky Gangy. I když výstup byl velmi obtížný a sáhli si na dno svých sil, cíle dosáhli a nás to natolik oslovilo, že sklidili potlesk všech zúčastněných a to jsme jejich putování viděli jen virtuálně. Beseda byla ukončena prohlídkou fotografií, které autor Ing. Vladimír Svítek nyní vystavuje ve vile Adéle v České Lípě. Ve společnosti těchto dvou průvodců jsme prožili doopravdy krásné dvě hodiny putování a odcházeli jsme plni nových poznatků a dojmů a hlavně pozitivní energie, kterou nám oba průvodci na cestu domů dali. Zveme všechny, kteří mají zájem o cestování a poznávání cizích zemí k dalšímu z navazujících cyklů Cestománie – křížem krážem na téma Švýcarsko, která se uskuteční 6. 3. 2015 v Novém Boru (v areálu bývalé LDN) od 15:15 hodin. Budeme se velmi těšit na všechny účastníky.

Více z fotografií z akce naleznete zde.

Pozvánka na druhou Cestománii

Srdečně Vás tímto zveme ke společně strávenému času u naší další besedy o Cestománii. Tentokrát navštívíme Švýcarsko.

Pozvánka.docx (602kb)

Ohlédnutí se za již druhou Cestománií –  po Švýcarsku

Dne 6. 3. 2015 se v našem Komunitním centru v Novém Boru uskutečnila další z pravidelných besed z cyklu Cestománie – křížem krážem, která byla ve znamení turistického cestování po krásném Švýcarsku. Tuto besedu jsme pořádali ve spolupráci s Ing. Vladimírem Svítkem a Ing. Václavem Merhulíkem, kteří tuto zemi společně procestovali. Při besedě jsme získali nové informace o tradicích, které se váží k dané evropské zemi. Velmi zajímavé bylo zdolávání turistických vrcholků hor pro nás neznámou krajinou Švýcarska. Během celé besedy jsme navštívili nejdůležitější a nejkrásnější místa Bernských Alp, která jsme si prohlédli téměř z ptačí perspektivy. Při návštěvě nás čekala zajímavá Ferrata v impozantním prostředí Alp, kterou naši dobrodruzi překonali přes lezení s provazem po skalách. Dále jsem prostřednictvím videí, fotografií a vyprávění obou inženýrů navštívili mohutnou skalní věž Falkenstein, také zvanou Sokol, jejíž menší skále na samém vrcholku návrší často horolezci říkají Sokolík na českoněmecké hranici spojující Dolní Světlou s Jonsdorfem. Završením celé besedy bylo promítání horolezectví v Děčíně, kde naši průvodci zdatně překonali Pastýřskou stěnu a provedli nás okolím Děčínska. Všem účastníkům se beseda líbila a už teď se těší na další putování. Naše další téma Cestomáie – křížem krážem se bude odehrávat na území naší krásné České republiky, neboť se tentokrát podíváme „Za rozhlednami Jižní Moravy“, která se bude konat v úterý 14. dubna 2015 od 15:15 do 17 hodin za doprovodu dobrodruha Ing. Vávlava Merhulíka v našem Komunitním centru Spravedlivý mezi seniory o.p.s.

Tereza Kavanová a Lucie Čermáková

Více z fotografií naleznete - zde.

Pozvánka na třetí Cestománii - křížem krážem

Srdečně Vás tímto zveme na již třetí Cestománii - křížem krážem. Tentokrát se vydáme za krásami České republiky a to na samotnou jižní Moravu, kde budeme poznávat místní rozhledny.

Pozvánka na Cestománii - duben.pdf (269kb)

Třetí Cestománie - po rozhlednách Jižní Moravy

Dne 28. dubna se v našem Komunitním centru promítala již třetí Cestománie – křížem krážem. Tentokrát jsme se spolu s přednášejícím cestovatelem Ing. Václavem Merhulíkem podívali do zákoutí České republiky, konkrétně tedy na jižní Moravu.

Spolu s panem Merhulíkem a jeho partou jsme se na kolech vydali po rozhlednách jižní Moravy. Skupina cyklistů měla vše perfektně naplánováno a trasu si rozdělili do čtyř dní, kdy denně navštívili 2 – 3 rozhledny.

Naši cyklisté si dali pořádně do těla, neboť byly dny, kdy museli ujet i 40 kilometrů. Každé ráno se vydali z místa, kde přespávali (teď si nevzpomenu, myslím, že to byl nějaký Dům dětí a mládeže) a rozjeli se jiným směrem za rozhlednami. Spolu s nimi jsme navštívili rozhledny známé, ale i méně známé. Ty ze dřeva, ale i ty z ocelé konstrukce.

Poutavé vyprávění, fotografie, ale i zajímavosti tohoto kraje nás naprosto pohltily a vzbudily zájem k připojení se na další cykloturistické akci k panu Merhulíkovi.

Více z fotografií naleznete - zde.

Pozvánka na čtvrtou Cestománii - křížem krážem

Tímto Vás srdečně zveme na naší čtvrtou Cestománii - křížem krážem, kde se společně vrátíme k putování po Indii s Ing. Vladimírem Svítkem a společně se podíváme na fotografie z této jeho cesty.

Pozvánka.pdf (319kb)

Ohlédnutí za čtvrtou Cestománií - po daleké Indii II.díl

Dne 18. 5. 2015 jsme v našem Komunitním centru v Novém Boru uspořádali další část besedy z cyklu Cestománie – křížem krážem. Díky Vašemu nebývalému zájmu a také zájmu nově příchozí veřejnosti, jsme měli možnost navázat na předchozí cykly putování „našich“ přátel a příznivců, Ing. Václava Merhulíka a Ing. Vladimíra Svítka. Jsou úžasnými, houževnatými cestovateli a svou „lidskostí“ a velkým srdcem pro nás i Vás všechny obrovským darem.


V první přednášce plné krásných osobních videí a fotografií, jsme se již na konci února seznámili s osobní cestou pana Ing. Svítka a jeho přátel po Indii. Spoustu zážitků, radostných i strastiplných příběhů obohatilo nás všechny. Nadšení nás všech a velký úspěch prezentace nás motivovalo pro další díl tohoto vyprávění. Samotnou exotickou destinaci, velmi poutavá vyprávění obou cestovatelů a krásné fotografie nám přináší další pokračování.


Byli jsme svědky náročného cestovatelského výkonu po indických silnicích i železnicích do hlavního města Dillí. Úchvatné přírodní scenerie této rozlehlé a magické země stejně, jako zajímavé osobní zážitky s místními obyvateli dávali celému odpoledni tajemný ráz a jisté chvíle napětí. Mnoho posluchačů jistě zaujalo a překvapilo vyprávění o obyčejném vlakovém nádraží, kde místní čekají i několik dní na svůj vlak. Pro nás Evropany je toto stejně neuvěřitelné jako příhoda, kdy do nádražní haly přišel slavnostní průvod, a naši cestovatelé se dozvěděli, že místní slaví padesáté narozeniny jednoho z nich. Stejně krásný byl i závěr z cesty po samotném hlavním městě doplněný fotografiemi Chrámu Lotosového květu při západu slunce. Ačkoli ještě nevíme, kam se při příští Cestománii podíváme, všichni netrpělivě očekáváme další pokračování ze zajímavých koutů našeho Země. A víme, že jich oba pánové mají na několik desítek takových besed. Těšíme se, že Vás budeme moci osobně na některé další přivítat.

Těšíme se na Vás všechny v našem Komunitním centru v Novém Boru

Organizace Spravedlivý mezi seniory,o.p.s.

Více z fotografií naleznete - zde.

Pozvánka na Cestománii - Jižní Amerika

Pozvánka - cestománie.pdf (325kb)

Cestománie - Jižní Amerika

Léto je v plném proudu, čas prázdnin a dovolených pomalu vrcholí. Nicméně ani toto období není pro naše příznivce cestování žádnou překážkou. Za zajímavou cestou, se dne 15. 7. 2015 naši návštěvníci oblíbeného seriálu Cestománie tentokrát vypravili po krásách Jižní Ameriky. Průvodcem nám nebyl nikdo jiný, než vášnivý cestovatel, neúnavný vytrvalec a sportovec duší i tělem, pan inženýr Vladimír Svítek. První zastávkou v této daleké cestě jim bylo nepřekonatelné město Buenos Aires. A že k obdivování tam toho mají. Přestože byl leden, teploměr ukazoval neuvěřitelných třicet stupňů Celsia. Architektura, památky, ale také srdeční obyvatelé a nezapomenutelné dominanty města a okolí. To vše bylo cílem. Nezapomenutelné setkání se statnými rybáři a obdiv jejich úlovkům mnohým z výpravy vzal dech. Ostatní byli udiveni před dominantou známé ulice Avenida 9 de Julio, jíž zdobí 67,5 metrů vysoký obelisk, který je jakousi obdobou newyorského Times Square.Další  zastávky cestovatelů šly už jedna za druhou.

Nádherné vodopády a ledová stěna Perito Moreno. Několika denní trek okolo Skotského jezera  a  Francouzské doliny. To vše dokumentují na krásných fotkách, zachycujících úchvatné přírodní scenérie, ledové kry, věčnou duhu, která je po celé cestě provázela. Nejen cesta po pevnině, také cesta lodí byla součástí výpravy. Ta je dopravila na místo, kde prožili ten největší a neúchvatnější zážitek. Tímto místem byl Ostrov tučňáků. Navíc jejich cestu po moři zpříjemnila milá a vytrvalá skupinka přátelských delfínů, jež je doprovázela až k místu ostrova. A aby toho nebylo málo, čekal naše dobrodruhy zážitek ve formě mystického Velikonočního ostrova. Čtyř hodinová cesta letadlem stála opravdu za to. "Velikonoční ostrov" místními nazývány  Te Pito o te Henua ("Pupek světa") nebo též Rapa Nui („Velká země") je dobře znám po celém světě. Zapsal se tak do povědomí především díky své mystické atmosféře a unikátními sochami Moai. Stále existuje několik teorií a domněnek, co původní obyvatelé inspirovalo ke vzniku soch a jak je navzdory jejich velikosti transportovali z kráteru vulkánu Rana Rraku na pobřeží. Téměř celé území ostrova  pokrývá národní park Rapa Nui, patřící na seznam kulturního dědictví UNESCO.

A co dodat závěrem? Díky pane Svítku! Čas naší Cestománie sice neskutečně rychle utíká a také tentokrát je nutné se rozloučit. Nicméně už se spolu s našimi nadšenci pro cestování a přáteli těšíme na další, tolik zajímavé vyprávění.


Organizace Spravedlivý mezi seniory o.p.s.

Více fotografií z besedy naleznete- zde

Pozvánka na cestopisnou besedu o Vysokých Tatrách

Fotografie naleznete dle odkazu:

http://mezi-seniory.cz/2015

Pozvánka - cestománie Vysoké tatry.pdf (308kb)