Zahájení aktivit s "D" poradnou

Dne 27. března od 13:30 se v Komunitním centru v Novém Boru v prostorách společnosti Spravedlivý mezi seniory o.p.s. společně s Občanskou poradnou Liberec konala beseda na téma: "Jak nenaletět podvodníkům!" Besedou nás provázela paní Hlavatá z Občanské poradny Liberec. Předala nám velmi užitečné a poučné informace, se kterými se můžeme lépe vyvarovat podvodníkům a jejich praktikám. Při této besedě jsme se dozvěděli velmi užitečné informace o různých praktikách obchodníků, jak předejít různým nátlakům a zastrašování, čeho se vyvarovat (např. jak dál postupovat, pokud jsme podepsali různé kupní smlouvy či při podepsání smlouvy o změně dodavatele energií, jak chránit svá data na internetu). Beseda byla velmi zajímavá a účastníci se aktivně zapojovali do diskuze.

Tím jsme odstartovali naší novou aktivitu spojenou s „D“ poradnou, ve které budeme v květnu pokračovat. Při této aktivitě se dozvíme spoustu nových věcí nebo si osvěžíme věci staré v oblastech odpovědného hospodaření, rozumného zadlužení, poskytovatelů půjček a úvěrů, exekuce, oddlužení, insolvence, bydlení, pracovního práva, manželství a rodinného práva, ochrany spotřebitele, občanského soudního řádu, trestního práva, majetkového práva a dědictví.

Lucie Čermáková a Tereza Kavanová

Spravedlivý mezi seniory o.p.s.

Více fotografií z besedy naleznete zde

Pomozte nám rozhodnout o dalším tématu aktivity...

Máte možnost rozhodnout o tématu naší další besedy s "D" poradnou. Pomocí vyplněného dotazníku níže, který následně pošlete na náš email či přinesete na místo, kde sídlíme, pomůžete rozhodnout o naší další besedě.

Dotazník - D Poradna.docx (53kb)

Pozvánka na aktivitu s D Poradnou.pdf (295kb)

Jak nenaletět podvodníkům aneb náš boj o bezpečí seniorů na Novoborsku pokračuje

Na počátku všeho byla naše chuť a ochota pokračovat v započaté aktivitě radnice města Nový Bor v boji proti „ ŠMEJDŮM „. Dnes jsme již po druhé vzdělávací besedě na téma v tomto roce, Jak nenaletět podvodníkům.  Ano, také my sami vnímáme tento problém, jako stále aktuální a velmi důležitý. Jak nám potvrdila paní Hlavatá, jež je hlavní lektorkou spolupracující  organizace Občanské  D-PORADNY Liberec,  sídlící v našem Komunitním centru: „Tak, jak se vše v čase mění, tak se mění a vyvíjí také obchodní praktiky a aktivity lidí, kteří NE VŽDY u našich dveří zazvoní s dobrým úmyslem.  Naším úkolem je držet s obchodníky krok a být připraveni na jejich možný útok.“ 

V našem druhém cyklu, který se uskutečnil  29.5.2015 jdeme na podvodníky opravdu jinak. Prostě tak, jako jdou oni na nás. Víme, že v dnešní době odzvonilo různým prodejním akcím s výlety za nádobím s jistou výhrou. Dnes jsou aktuální nabídky jiné, např. změn dodavatelů energií, tarifů mobilních operátorů či výhodných půjček.  Jejich cílem je vždy odejít se závaznou smlouvou od klienta a TY kliente, už si dělej, co chceš. Ano, spousta našich klientů je velice důvěřivých a vpustí si k sobě domů kde koho. My se budeme tímto tématem zabývat dlouhodobě, neb si myslíme, že je to opravdu důležité! TO se nám také ostatně potvrzuje u účastníků našich besed. Oproti počátku tohoto roku, jsou již obezřetnější, mají rychlejší reakce v modelových situacích a učí se říkat NE! A přesně procvičování těchto dovedností u seniorů, bylo cílem našeho druhého setkání.

Hned v úvodu se paní Hlavatá se seniory pobavila o jejich konkrétních zkušenostech s podomními prodejci a ve velmi aktivní diskusi se zapojovali do debaty všichni už po prvních pár minutách.

Aby pro všechny zúčastněné bylo přijetí nových dovedností příjemnější a procvičená témata opravdu ze života, zahráli jsme si společenskou hru, která připodobňuje kontakt nás, coby zákazníka a prodejce coby podvodného obchodníka.  KONEČNĚ DOMA, tak se jmenuje desková hra, jejíž autorkou je mladá dívka, která je vnučkou podvedených prarodičů. Tato událost ji motivovala k vytvoření společenské hry, kterou vřele doporučujeme všem, kdo si rádi hrají a zároveň se chtějí něco naučit. A o naučení se říkat NE a o umění rychlého rozhodování v této hře právě jde! Jak nám řekla paní ředitelka pořádající organizace Spravedlivý mezi seniory Andrea Málková, která s myšlenkou zakoupení těchto deskových her pro tyto účely přišla: „ Jsem neskutečně vděčná za to, že tato hra vznikla. Bohužel vše zlé je zpravidla k něčemu dobré. Tak díky osobní zkušenosti mohla její autorka slečna Michaela Nováková vytvořit tak fantastickou záležitost, která je nejen zábavná, také obrovsky poučná“.  Snad za zmínku stojí také to, že počin slečny Michaely ocenila a podpořila osobně Táňa Kuchařová, zakladatelka Nadace KRÁSA POMOCI, jež se věnuje podpoře a pomoci seniorům.  Křest této hry a její uvedení na trh proběhl již v loňském roce v listopadu a já za tento počin moc děkuji všem!

Co dodat? Snad jen, že se všichni těšíme na další boj proti PODVODNÍKŮM, který již připravujeme.

Těšíme se, že se naše řady účastníků ještě rozšíří a podvodníci tak budou moci v brzké době celé Novoborsko obcházet obloukem!

Kolektiv Spravedlivý mezi seniory,o.p.s 

Více fotografií z besedy naleznete zde